Metody tworzenia innowacyjnych rozwiązań technicznych. Wykorzystanie zasobów informacyjnych

 

W poprzednim artykule przedstawiono wykorzystanie metody FOS, czyli poszukiwania rozwiązań zorientowanych na realizację kluczowej funkcji systemu. Naturalnie nasuwa się pytanie, skąd czerpać informacje o dostępnych rozwiązaniach technicznych problemów o zbliżonej strukturze. Oczywiście bardzo istotna jest w tym miejscu wiedza ekspercka specjalistów z różnych branż. Pojawiają się jednak dwa aspekty warunkujące efektywne rozwiązanie problemu.

 

Po pierwsze, jak szybko znaleźć najbardziej odpowiednich specjalistów? Po drugie, w świecie bardzo szybkiego rozwoju technologicznego eksperci często stają się specjalistami od wąskiej grupy zagadnień i z tego powodu potrzebne jest im wsparcie w postaci baz danych operujących na pograniczu dziedzin ze względu na potencjalną możliwość pojawienia się czasami wielu różnych możliwości efektywnego rozwiązania problemu. Odpowiedzią na wymienione kwestie jest wykorzystanie oprogramowania wspomagającego wyszukiwanie informacji o specjalistach i naukowcach z określonych dziedzin, istniejących rozwiązaniach technicznych, patentach oraz wzorach użytkowych i przemysłowych itp. Przy rozwiązywaniu problemu możemy skorzystać z dedykowanych programów i serwisów internetowych. W artykule wskazane zostaną wybrane narzędzia dostępne on-line, których wykorzystanie może skutecznie wspomóc w procesie tworzenia innowacyjnych rozwiązań technicznych.

 

Poszukiwanie specjalistów

W sieci znajdziemy informacje o interesujących nas specjalistach poprzez przeszukiwanie ich stron domowych lub stron przedstawiających ich dorobek oraz zainteresowania, w tym w internetowych serwisach ich pracodawców, np. na stronach uczelni wyższych czy instytutów badawczych. Dostęp do tych danych uzyskamy poprzez wykorzystanie klasycznych narzędzi wyszukiwania, z których najpotężniejszym jest serwis Google.

Oprócz stron zakładanych głównie przez samych zainteresowanych ekspertów, informacji o specjalistach można poszukiwać na oficjalnych listach katalogujących zasoby polskiej nauki:

 

Rys. 1. Okno przeszukiwania bazy „Ludzie nauki”

Kolejnym źródłem poszukiwania specjalistów z określonej branży są serwisy społecznościowe grupujące specjalistów z różnych dziedzin. Spośród najważniejszych należy wymienić:

 

Poszukiwanie dostępnych rozwiązań technicznych

Analiza informacji patentowej może zostać wykorzystana w wielu aspektach, co obrazuje rysunek 2.

Rys. 2. Proces przetwarzania informacji patentowej
(źródło: Abbas A. et al. A literature review on the state-of-the-art in patent analysis,

World Patent Information, 2014, http://dx.doi.org/10.1016/j.wpi.2013.12.006)

Podstawowym źródłem poszukiwania informacji o istniejących rozwiązaniach technicznych są informacje urzędów patentowych – znajdziemy tu opisy zgłoszeń oraz udzielonych patentów i praw ochronnych. Informacji możemy poszukiwać m.in. korzystając z takich narzędzi, jak:

 

Rys. 3. Okno z przykładowymi wynikami przeszukiwania bazy patentów Urzędu Patentowego RP

Często poszukując rozwiązań problemu, zmuszeni jesteśmy wykorzystać odkrycia nauki w obszarze bliskim naszemu problemowi. Analiza artykułów naukowych umożliwia głębsze zrozumienie problemu oraz kieruje ku dostępnym rozwiązaniom, a także pomaga w nawiązaniu kontaktów ze specjalistami z branży. Przydatne tu mogą być bazy danych indeksujące publikacje naukowe i referaty konferencyjne. Warte uwagi są:

Zakończenie

Należy nadmienić, że oprócz wymienionych narzędzi istnieje szereg specjalistycznego oprogramowania kompleksowo analizującego sieciowe zasoby w zakresie poszukiwanego zagadnienia. Są to zwykle programy, za których użycie trzeba zapłacić.

 

Zastrzeżenie prawne

Wszystkie chronione symbole, oznaczenia, nazwy i znaki towarowe oraz zastrzeżone znaki towarowe są na mocy prawa własnością ich odpowiednich właścicieli, a zostały przytoczone w niniejszym materiale wyłącznie w celach informacyjnych w oparciu o ogólnie dostępne źródła internetowe i literaturowe.

 

Leszek Chybowski

Dorota Chybowska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.