Jak właściwie zintegrować rozwiązanie klasy MES i ERP, na co zwrócić uwagę i jakie korzyści może w praktyce przynieść firmie współpraca MES z ERP?

~ dyrektor ds. technicznych, branża metalowa, zatrudnienie pow. 50 os.

 

 

Arkadiusz Rodak

specjalista ds. systemów MES
ASTOR
 

Większość systemów klasy ERP posiada moduły produkcyjne, które jednak nie zawierają typowych cech oprogramowania potrzebnego na produkcji. Częstość przetwarzania danych w systemach ERP jest stosunkowo niska (jak na warunki produkcyjne), a dane są wprowadzane do systemu w sposób ręczny, co jest odpowiednie i wystarczające dla biura, ale nieoptymalne i niedostatecznie wiarygodne dla produkcji.

Systemy klasy MES są z kolei dedykowane do monitorowania procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Na bieżąco przetwarzają dane (z rozdzielczością co do minut czy sekund), umożliwiając sprawne zarządzanie produkcją dzięki informacjom dostarczanym na bieżąco użytkownikom z produkcji. W przeciwieństwie do systemu ERP, oprogramowanie MES umożliwia automatyczne gromadzenie danych wprost z maszyn oraz eliminuje możliwości pomyłek, które często mają miejsce podczas ręcznego wprowadzania danych.

Potrzeby oraz oczekiwania pracowników produkcyjnych odnośnie systemu zarządzania produkcją są zdecydowanie różne od potrzeb strefy biznesowej i zarządu firmy. Na produkcji potrzebny jest dostęp do wiarygodnych danych gromadzonych najlepiej w sposób automatyczny wprost z maszyn i urządzeń przeznaczonych do realizacji produkcji. Z kolei zarząd i pracownicy strefy biznesowej oczekują wiarygodnych informacji o stanie i kosztach produkcji, ale rozdzielczość czasowa nie jest w tym przypadku taka niska jak w warstwie produkcyjnej. Istotne jest posiadanie wiarygodnych informacji, które do systemu ERP może dostarczyć system klasy MES, rejestrujący dane w sposób automatyczny. Pozwala to na wyeliminowanie częstych błędów powstających podczas ręcznego wprowadzania danych na produkcji.

Podczas integracji systemów MES i ERP należy zdefiniować, jakiego typu dane chcemy przesyłać pomiędzy systemami oraz z jaką częstotliwością powinny być one przesyłane.  Integrując systemy MES i ERP już na etapie wyboru rozwiązań należy zwrócić uwagę na to, czy producenci przewidzieli możliwość integracji poprzez przygotowanie gotowych interfejsów lub narzędzi do wymiany danych.

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.