Wysokowydajny sterownik Bosch Rexroth BODAS RC5-6, pierwszy z nowej serii 40

Sterownik BODAS RC5-6 serii 40 firmy Bosch Rexroth bazuje na zupełnie nowej platformie technologicznej w zakresie sprzętu i podstawowego oprogramowania. Spełnia nie tylko obecne, ale także przyszłościowe wymagania dla elektronicznych jednostek sterujących stosowanych w mobilnych maszynach roboczych.

Seria 40 oferuje nowe możliwości, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego, integralności danych, elastyczności wejść/wyjść oraz interfejsów komunikacyjnych. Jest to niezawodne rozwiązanie do systemów sterowania ładowarek teleskopowych, zabudów podwozia, maszyn rolniczych, traktorów, pojazdów komunalnych oraz maszyn budowlanych.

Korzyści z zastosowania nowego sterownika:

  • Efektywny sterownik na bazie wielordzeniowego procesora SPC58, 200 MHz
  • Spełnia wymogi bezpieczeństwa funkcjonalnego wg. norm EN ISO 13849 oraz ISO 25119
  • Wyjścia proporcjonalne i przełączające zapewniają bezpieczne sterowanie siłownikami, możliwość swobodnego programowania
  • Zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem
  • Wielofunkcyjne wejścia, dodatkowo interfejs SENT SAE J2716
  • Wysoki standard jakości Bosch Automotive Electronics

Nowy sterownik z wielordzeniowym procesorem 32-bitowym można programować w języku C wysokiego poziomu lub w językach IEC 61131-3. Równoległa praca dwóch rdzeni procesora wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo i pewność działania sterownika oraz zwiększa pokrycie diagnostyczne poprzez przetwarzanie programu redundantnego (rys.1). Oprogramowanie podstawowe jest konfigurowalne w chmurze. Interfejs programistyczny (API) zapewnia łatwy dostęp zarówno do wejść i wyjść, a także dla interfejsów komunikacyjnych oraz wszelkich zasobów diagnostycznych i systemowych. Firma Bosch Rexroth oferuje ponadto możliwość wdrażania aplikacji specyficznych dla klienta.

Rys. 1 Funkcja Lockstep, jeden program jest wykonywany w dwóch rdzeniach CPU a wyniki są porównywane

Sterownik spełnia wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego i integralności danych. Funkcje bezpieczeństwa do poziomu wydajności PL d mogą być wdrażane zgodnie z normą zharmonizowaną EN ISO 13849. Nowością w serii 40 jest uzyskanie poziomu AgPL d według normy ISO 25119, obowiązującej dla maszyn rolniczych i pojazdów komunalnych.

Wyjścia proporcjonalne i przełączające zapewniają bezpieczne sterowanie odbiornikami na maszynie samojezdnej. Sterownik BODAS RC5-6 serii 40 firmy Bosch Rexroth posiada sterowane prądem wyjścia zasilania do sterowania elektrozaworami pomp i silników hydraulicznych oraz rozdzielaczy hydraulicznych. W zastosowaniach stawiających istotne wymogi w zakresie bezpieczeństwa, obciążenia obsługuje się pomiędzy wyjściami prądowymi a wyjściami zasilania łączonymi z masą. W przypadku zwarcia, odbiorniki na maszynie są całkowicie odłączane i w ten sposób pojazd mobilny jest lepiej zabezpieczany przed niekontrolowanym załączeniem.

Nieautoryzowany, zdalny dostęp do funkcji programowania i diagnostyki, np. zmiana parametrów istotnych dla bezpieczeństwa, może skutkować poważną usterką wyposażenia lub obrażeniami ciała. Sterownik RC5-6 oferuje specjalne mechanizmy zabezpieczeń przed tego typu dostępem (rys.2).

Rys. 2 Moduł bezpieczeństwa sprzętowego Hardware Security Module (HSM)

Nowy sterownik serii 40 jest częścią obszernej platformy komponentów elektronicznych BODAS firmy Bosch Rexroth, obejmującej szereg czujników, wyświetlaczy i elementów roboczych z kompatybilnymi interfejsami. Sygnały z poszczególnych podzespołów BODAS można odbierać i przetwarzać za pomocą konfigurowalnych wejść wielofunkcyjnych jednostki sterującej. Firma Bosch Rexroth oferuje również oprogramowanie uzupełniające i narzędzia do programowania sterowników elektronicznych oraz pomocne w uruchamianiach gotowych aplikacji. Podobnie jak wszystkie sterowniki firmy Bosch Rexroth, BODAS RC5-6 serii 40 jest produkowany z zachowaniem wysokich standardów jakości Bosch Automotive Electronics.


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Dzięki inteligentnym komponentom, niestandardowym rozwiązaniom systemowym i usługom Bosch Rexroth tworzy niezbędne środowisko dla w pełni połączonych aplikacji. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu, jak również oprogramowanie i interfejsy do rozwiązań wykorzystujących internet rzeczy. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2018 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 32,300  pracowników.
Więcej informacji: www.boschrexroth.pl

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2018) i wygenerowała w 2018 roku obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 69,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.

Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Paweł Pandzierski

Tel.: +48(22)7381865

E-Mail: pawel.pandzierski@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl

 

Bosch Rexroth Sp. z o.o. Centrala:

ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa

Tel.: (22) 738 18 00, Fax: (22) 758 87 35

info@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl

Biura Regionalne:

Gdańsk: ul. Galaktyczna 32, 80-299 Gdańsk

tel.: (58) 520 89 90, fax: (58) 552 54 75

gdansk@boschrexroth.pl

Katowice: ul. Wiejska 46, 41-253 Czeladź

tel.: (32) 363 51 00, fax: (32) 363 51 01

katowice@boschrexroth.pl

Poznań: ul. Krucza 6, 62-080 Tarnowo Podgórne

tel.: (61) 816 77 60,  fax: (61) 816 77 64

poznan@boschrexroth.pl

Rzeszów: ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów

tel.: (17) 275 55 00, fax: (17) 275 55 09

rzeszow@boschrexroth.pl

Szczecin: ul. Królowej Korony Polskiej 24, 70-486 Szczecin

tel.: (91) 483 67 82, fax: (91) 435 89 77

szczecin@boschrexroth.pl

Wrocław: ul. Kwiatkowskiego 4, 52-407 Wrocław

tel.: (71) 364 73 20 , fax: (71) 364 73 24

wroclaw@boschrexroth.pl

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.