RYNEK

Sterowniki do mobilnych maszyn roboczych zagwarantują bezpieczną eksploatację

Mobilne maszyny robocze najczęściej są stosowane w trudnych warunkach zewnętrznych - na budowie, w lesie, kamieniołomie czy porcie. Dlatego wszystkie podzespoły w tego typu urządzeniach muszą spełniać bardzo wysokie wymogi. Kompaktowe sterowniki od ifm electronic umożliwiają ich wykorzystywanie także w warunkach wymagających zachowania szczególnego bezpieczeństwa.

Opracowana przez ifm electronic seria sterowników ecomatController oferuje wydajne, kompaktowe sterowniki, nadające się do zastosowania w mobilnych maszynach roboczych, funkcjonujących również w warunkach wymagających zachowania szczególnego bezpieczeństwa, aż do poziomu SIL 2 / PLd, zgodnie normą z IEC 61508. Sterowniki występują w czterech wariantach różniących się od siebie liczbą zintegrowanych wejść i wyjść. Dostępne są także w opcji posiadającej w sumie maks. 124 wielofunkcyjnych (konfigurowalnych) wejść i wyjść. Dzięki temu możliwe jest przetwarzanie sygnałów cyfrowych, analogowych oraz częstotliwościowych, a także podłączanie różnych urządzeń. Istnieje możliwość skonfigurowania i zdiagnozowania wszystkich wejść i wyjść, a ponadto wszystkie wejścia i wyjścia zostały zabezpieczone przed awariami i przeciążeniami. W kompaktowych sterownikach do komunikacji dostępny jest interfejs ethernet, szeregowy RS-232 i każdorazowo po cztery interfejsy CAN. Interfejsy CAN obsługują wszystkie powszechnie używane protokoły, w szczególności CANopen, CANopen Safety i SAE J1939. Ostatni z wymienionych jest wykorzystywany m.in. do komunikacji z systemami sterującymi silnikiem, czy też podwoziem pojazdu. Potężny 32-bitowy trójrdzeniowy procesor zapewnia wystarczającą moc obliczeniową, umożliwiającą również realizację złożonych zadań sterujących. Drugi zintegrowany mikrokontroler monitoruje ważne funkcje systemu. Pamięć - 9 MByte Flash i 2,7 MByte RAM - może być stosowana oddzielnie dla aplikacji bezpiecznej oraz standardowej. Sterowniki ecomatController są programowane w środowisku CoDeSys, wersji 3.5, oferując proste i przejrzyste narzędzia, przy użyciu którego użytkownik posiada możliwość tworzenia własnych aplikacji w pięciu standardowych językach programowania, zgodnie z IEC 61131-3. Dostawca urządzeń, ifm electronic, razem z oprogramowaniem, udostępnia także obszerne biblioteki dla specjalnych funkcji sprzętowych, np. do integracji ramek protokołów CAN SAE-J1939 lub CANopen.

Kompaktowe sterowniki z serii ecomatController nadają się do wszystkich rodzajów zastosowań w trudnych warunkach zewnętrznych. Typowe przykłady to maszyny mobilne wykorzystywane w rolnictwie i leśnictwie, sprzęt budowlany, pojazdy komunalne, urządzenia portowe i dźwigowe. W tym środowisku urządzenia te są stale narażone na zróżnicowane czynniki atmosferyczne. Ich podzespoły muszą wytrzymać upał, zimno, wilgoć, błoto, kurz, wstrząsy i wibracje, a nawet uderzenia pioruna i grzmoty, nie ulegając przy tym uszkodzeniu, ani nie doznając uszczerbku pod względem oferowanych funkcji. Sterowniki poddawane są kompleksowym testom, w trakcie których muszą one wykazać się niezawodnością. Do ich weryfikacji stosuje się zaawansowane wersje powszechnie stosowanych testów, uzupełnione o testy łączone. W szczególności testy szoków termicznych i testy wibracyjne, a także specjalne testy szczelności. Urządzenia spełniają wymogi poziomu ochrony IP65, a nawet IP67, o ile wszystkie złącza są podłączone pojedynczym szczelnym przewodem lub przykręcone szczelnymi zatyczkami. Zakres temperatur, w których możliwa jest eksploatacja sterowników, waha się od -40 °C do + 85 °C. Urządzenia charakteryzują się podwyższoną odpornością na zakłócenia EMC oraz posiadają homologację typu E1. Mogą one być zasilane prądem stałym (DC) o napięciu od 8 V do 32 V i z tego względu możliwość wykorzystywania w pojazdach z zasilaniem pokładowym 12 V lub 24 V.

Kompaktowe sterowniki serii ecomatmobile są przeznaczone w szczególności do stosowania w mobilnych maszynach roboczych.

 

O Grupie ifm

Mierz, steruj, reguluj i weryfikuj – Grupa ifm jest idealnym partnerem w zakresie pionierskiej technologii automatyzacji i cyfryzacji. Od momentu jej założenia w 1969 roku, ifm zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą czujników, sterowników, oprogramowania i systemów automatyki przemysłowej na całym świecie. Jako jeden z pionierów w dziedzinie przemysłu 4.0 firma ifm opracowuje i wdraża zintegrowane rozwiązania w zakresie digitalizacji całego łańcucha wartości dodanej "począwszy od czujnika, aż po ERP". Obecnie grupa przedsiębiorców ifm, będąca już w drugim pokoleniu firmą rodzinną, jest jednym ze światowych liderów w tej branży i zatrudnia ok. 7 300 pracowników w 95 krajach.

W skład Grupy wchodzą przedsiębiorstwa średniej wielkości, które łączą w sobie międzynarodowy charakter i innowację, co umożliwia im stały wzrost, a jednocześnie pozwala oferować elastyczność w działaniu i bliskość z klientem, co jest atutem firm średniej wielkości.

Kontakt

ifm electronic sp. z o.o.

ul. Węglowa 7

40-105 Katowice

www.ifm.com.pl

tel.: +48 32 70 56 400

faks: +48 32 70 56 455

e-mail: info.pl@ifm.com

 

Mateusz Gomółka

Inżynier Projektu / Maszyny mobilne

tel.: +48 726 796 555

e-mail:

mateusz.gomolka@ifm.com

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.