STUDIA PRZYPADKÓW

Case study: Uproszczenie przepływu towarów w Arvato

Przenośnik taśmowy dla tacek – B2C

 

Interroll i Modumaq, partner programu Rolling On Interroll, współpracowały w ramach projektu optymalnej klasyfikacji zamówień. Nowatorski projekt zrealizowany został dla Arvato Supply Chain Solutions w Hiszpanii, a jego celem było uproszczenie skomplikowanych procesów przepływu towarów.

 

Firma Arvato potrzebowała w pierwszej fazie systemu klasyfikacji zamówień dla transakcji realizowanych pomiędzy przedsiębiorstwami (B2B), który to został niedawno rozszerzony o transakcje między przedsiębiorstwami i konsumentami (a więc B2C). System zainstalowany w Alcalá de Henares, składa się z dwóch stref: jednej do przygotowania zamówień ze stołów pakujących oraz drugiej do uzupełniania pojemników do przeładunku kompletacyjnego.

– Proponowane rozwiązanie musiało zapewnić niezbędną wszechstronność, aby móc podawać towary z kilku stołów do pakowania, a równocześnie otrzymywać pojemniki bezpośrednio z wejścia do przeładunku kompletacyjnego – mówi Alfonso Flores, dyrektor generalny Modumaq.

Obie strefy mogą pracować jednocześnie i łączą się w kolektorze transportowym, wyrównującym wszystkie pojemniki do odczytu i kontroli masy. Podczas kontroli masy porównywana jest w czasie rzeczywistym wartość zmierzona i wartość teoretyczna podawana przez system magazynowy WMS (warehouse management system) klienta. Wszystkie pojemniki, których masa nie znajduje się w zadanym zakresie, są automatycznie przekierowywane do obszaru kontroli jakości. Tu operator sprawdza pojemniki jeden po drugim i przesyła je ponownie do kolektora, jeśli zgadza się ich zawartość.

 

Szafa sterująca, kontroler dynamicznej wagi kontrolnej, kontrola jakości

 

Maksymalna różnorodność transportowanych towarów

Pojemniki, które zostaną zatwierdzone jako poprawne, przechodzą następnie do obszaru sortowania, gdzie są ponownie odczytywane i automatycznie rozdzielane na różne trasy prowadzące do systemu sortującego. Konstrukcja ramp uwzględnia fakt, że produkt jest bardzo delikatny, a różnice w wadze są dość duże, ponieważ można odbierać pojemniki o masie od zaledwie 200 g dla przesyłek B2C i do 25 kilogramów dla przesyłek B2B. Dodano również doskonały przenośnik do recyrkulacji i dostarczania pustych pojemników do B2C, dzięki czemu personel przy stołach pakujących zawsze ma odpowiedni bufor pojemników w pobliżu każdego stanowiska roboczego.

 

Jako główny system przenośników wybrano platformę MCP (Modular Conveyor Platform) firmy Interroll, którą uzupełniają rampy zaprojektowane i wyprodukowane przez Modumaq. System sterowania pochodzi od Siemensa, a system odczytu od Datalogic. Interfejs komunikacyjny pomiędzy systemem Modumaq i systemem zarządzania magazynem Arvato wykorzystuje protokół wymiany danych w czasie rzeczywistym.

 

– Bezpieczna obsługa delikatnych produktów była najwyższym priorytetem, dlatego dział projektowy Modumaq wziął to pod uwagę zarówno w obszarach załadunku, jak i na rampach wyjściowych sortownika – mówi Alfonso Flores. – Oparliśmy nasz projekt na platformie MCP firmy Interroll, ponieważ pozwala nam to instalować nowe elementy na linii bez konieczności przeprowadzania poważnych modyfikacji i zatrzymywania procesów.

 

Rampy klasyfikacyjne (zjeżdżalnie)

 

Modułowość zapewnia instalację nowych systemów bez przerywania procedur operacyjnych

Wielką zaletą systemu MCP jest jego modułowość: mimo że system został zainstalowany wiele lat po sortowniku, zespoły instalacyjne Modumaq były w stanie rozszerzyć obszary pakowania i wysyłki w rekordowym czasie, nie wpływając ani nie zakłócając działalności Arvato.

– Stanęliśmy przed wyzwaniem związanym ze skomplikowanym przygotowywaniem, klasyfikacją i codzienną dystrybucją zamówień dla dużej międzynarodowej firmy kosmetycznej. Instalacja wykonana przez Modumaq spełniła nasze oczekiwania, doskonale odpowiadając wymogom klienta w zakresie obsługi dużej różnorodności towarów oraz dużej wydajności i elastyczności – mówi Laura Alaman, odpowiedzialna za zarządzanie projektem i usługi ogólne w Arvato Supply Chain Solutions w Hiszpanii.

 

O firmie Arvato

Arvato to międzynarodowa firma usługowa, która opracowuje i wdraża innowacyjne rozwiązania dla klientów biznesowych z całego świata. Należą do nich rozwiązania SCM, usługi finansowe oraz usługi IT, które są stale rozwijane z naciskiem na innowacje w zakresie automatyzacji i analizy danych. Z rozwiązań Arvato korzystają znane na całym świecie firmy z różnych branż – od dostawców usług telekomunikacyjnych i energetycznych po banki i firmy ubezpieczeniowe, e-commerce oraz dostawców usług IT i Internetu. Arvato jest w całości własnością Bertelsmann. Działalność usługowa obejmuje również grupę firm Majorel, w której Bertelsmann posiada 50 procent udziałów.

 

O firmie Interroll

Grupa Interroll jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań do transportu materiałów. Firma została założona w 1959 r. i od 1997 roku jest notowana na szwajcarskiej giełdzie SIX. Interroll dostarcza integratorom systemów i producentom OEM szeroką gamę produktów i usług w następujących kategoriach: Rollers (rolki przenośnikowe), Drives (silniki i napędy do systemów przenośnikowych), Conveyors & przenośniki i sortery oraz Pallet & Carton Flow (przepływowe systemy składowania). Rozwiązania Interroll znajdują zastosowania w usługach ekspresowych i pocztowych, handlu elektronicznym, na lotniskach, w przemyśle spożywczym, odzieżowym i motoryzacyjnym oraz w wielu innych gałęziach przemysłu. Wśród użytkowników końcowych firmy znajdują się takie marki, jak Amazon, Bosch, Coca-Cola, DHL, Nestlé, Procter & Gamble, Siemens, Walmart i Zalando. Siedziba główna Interroll znajduje się w Szwajcarii.

 

 

ZDJĘCIA: Interroll

 

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.