Centrum sterowania dronami przemysłowymi - nowy pomysł na transport, inspekcje i kontrole

Zintegrowane Centrum Kontroli Dronów HHLA Sky - spółki zależnej Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) - zarządza z jednej platformy wszystkimi procesami związanymi z obsługą dronów i pojazdów zdalnie sterowanych - np. AGV. Centrum może zarządzać ponad setką dronów, które w tym samym czasie mogą wykonywać swoje zadania i robią to poza zasięgiem wzroku.

Z artykułu dowiesz się:

  • W jakich zastosowaniach system będzie najbardziej przydatny?
  • Jakie firmy mogą się nim zainteresować?
  • Ile jest (i ile będzie w ciągu kilku lat) wart rynek dostaw realizowanych przy pomocy dronów?

Ten globalnie skalowalny system zarządzania dronami w pełni automatycznie odwzorowuje kompletne łańcuchy procesów i wykonuje operacje dronami de facto za „naciśnięciem jednego przycisku”. System można zintegrować z firmowym ERP czy WMS, tym samym łącząc w sieć wszystkie zasoby.

Drony innego typu - solidne, bo do zastosowań przemysłowych

Sprzęt i oprogramowanie - składające się z drona i aplikacji centralnego centrum sterowania - zostały od razu zaprojektowane tak, by można je było wykorzystywać w przemyśle. Drony przemysłowe, jak deklarują ich twórcy, są wyjątkowo wytrzymałe i predestynowane do użytku nawet w bardzo wymagającym środowisku - na przykład w sektorze energetycznym.

Robot mobilny, który znajdzie pracę tak w fabryce, jak i w magazynie - w Audi już znalazł >>

Efekt jest imponujący - ponad 100 dronów, w różnych lokalizacjach, może być kontrolowanych jednocześnie z centralnego centrum sterowania. Platforma oprogramowania pomaga usprawnić analizę danych za pomocą dronów, podejmować decyzje dotyczące operacji „lotniczych” w czasie rzeczywistym, optymalizować procesy operacyjne i minimalizować ryzyko poprzez ciągłe monitorowanie sytuacji. W razie potrzeby można oczywiście przejąć ręczne sterowanie. Wśród licznych funkcji jest na przykład rejestracja trajektorii i przechowywanie danych w „czarnej skrzynce” i na serwerze.

Oprogramowanie może być w pełni zintegrowane przez firmę-użytkownika z jego własnymi procesami biznesowymi lub obsługiwane przez HHLA Sky jako zewnętrzna usługa.

100 dronów na raz w powietrzu - poza zasięgiem wzroku

Centrum sterowania jest zaprojektowane jako kompletny system gotowy… do lotu. Działa on globalnie w oparciu o światowe standardy telefonii komórkowej, wszędzie tam, gdzie dostępne jest połączenie LTE.

Użytkownicy mogą obsługiwać ponad 100 dronów i innych zdalnie sterowanych pojazdów i robić to równolegle. I co ważne - wszystko może się odbywać poza zasięgiem wzroku operatorów. Platforma zajmuje się obsługą całości procesów. Od planowania lotu, sam log, bezpieczną (szyfrowaną) transmisję danych w czasie rzeczywistym, z możliwością natychmiastowej dystrybucji do różnych interesariuszy.

Warto dodać, że mowa jest o rozwiązaniu już sprawdzonym - rozwój został zakończony i system już działa w HHLA, a także u klientów firmy.

Czy można w dwa dni wdrożyć w firmie robota mobilnego napędzanego akumulatorem z BMW i3? >>

Ile wart jest rynkowy tort?

Wartość światowego rynku komercyjnych dronów szacuje się na około 26 mld dolarów (dane na 2021 r.). Do 2024 roku ta wartość może wzrosnąć aż do około 38 mld dolarów. W Europie rynek wzrośnie z poziomu około 5,6 mld dolarów (2021 r.) do około 8,4 mld dolarów (2024 r.).

Eksperci przewidują również, że udział „rynku dostaw” wzrośnie z około 1,3 mld dolarów (2021 r.) do około 2,6 mld dolarów (2024 r.). Z tej kwoty około 0,3 mld dolarów (2021 r.) i około 0,6 mld dolarów (2024 r.) przypadnie na Europę.

Jak poradzić sobie z kosztownymi przestojami maszyn? Nowy pomysł prosto ze start-upu >>

Docelowi klienci (np. firmy chemiczne, lotniska i porty morskie, centra logistyczne) mają zazwyczaj duże i rozproszone obszary operacyjne, a co za trym idzie duże zapotrzebowanie na zautomatyzowany transport wewnętrzny. Zwykle też mają dodatkowe możliwości wykorzystania dronów: nadzór terenu, inspekcje techniczne i środowiskowe, kontrole w miejscach z substancjami niebezpiecznymi lub promieniowaniem.

Drona przemysłowego szybko bowiem można wyposażyć w kamery, czujniki lub przystosować do przenoszenia ładunków i dostarczania towarów.

To jedno z rozwiązań nominowanych do międzynarodowej nagrody przemysłowej IFOY Award 2021 (kategoria: Oprogramowanie intralogistyczne) >>

 

Tekst: Industrial Monitor

Zdjęcia: IFOY / HHLA Sky GmbH

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.