Uff, jak gorąco! Czy latem na produkcji może być chłodno?

W halach przemysłowych często jest za gorąco, zbyt ciemno, powietrze jest zanieczyszczone, a pracownikom doskwierają przeciągi. Sytuacja znacznie pogarsza się latem, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30oC, a w hali wręcz nie ma czym oddychać. Dlatego stworzyliśmy program THE FRESH FACTORY, w ramach którego można wprowadzić rozwiązania pozwalające stworzyć optymalne warunki klimatyczne w zakładzie produkcyjnym.

Trwająca obecnie pandemia pokazała, jak istotna dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników jest odpowiednia wentylacja oraz jakość powietrza. Jednak zanieczyszczone, przegrzane, stojące powietrze nie tylko zwiększa ryzyko zarażenia się wirusem, ale ma wiele innych negatywnych skutków.

Dlaczego warunki klimatyczne są takie ważne?

Nieodpowiednie warunki klimatyczne:

 • obniżają koncentrację i wydajność pracowników – każdy stopień więcej powyżej 20oC powoduje spadek wydajności o 4%;
 • zwiększają ryzyko wypadków i absencji pracowników – wraz ze wzrostem temperatury spada koncentracja i wzrasta ryzyko wypadku, ponadto w powietrzu unoszą się zanieczyszczenia, opary i pyły, które niekorzystnie wpływają na zdrowie pracowników;
 • zmniejszają produktywność i żywotność maszyn – urządzenia szybciej się zużywają i wymagają częstszych napraw;
 • powodują przestoje – niektóre urządzenia nie mogą pracować w zbyt wysokiej temperaturze;
 • wpływają niekorzystnie na satysfakcję pracowników i opinie o pracodawcy – w dobie niedoboru wykwalifikowanych pracowników warto zadbać o wizerunek dobrego pracodawcy;
 • destabilizują warunki rozwoju firmy – nieprzewidziane absencje lub przestoje nie pozwalają na precyzyjne planowanie procesów produkcyjnych.

Klimat wewnętrzny ma więc dużo większe znaczenie niż mogłoby się wydawać.

Jak zatem poprawić klimat wewnętrzny?

Program THE FRESH FACTORY firmy Colt International pozwala na wprowadzenie rozwiązań korzystnych zarówno dla pracowników, środowiska naturalnego, jak i dla budżetu przedsiębiorstwa. W ramach tego programu każdy projekt opracowywany jest indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki danego obiektu. Pierwszy krok to analiza potrzeb oraz szczegółowe pomiary i zbieranie danych, na podstawie których projektowane są optymalne rozwiązania obejmujące systemy wentylacji naturalnej lub mechanicznej z funkcją chłodzenia adiabatycznego, które zapewniają:

 • świeże, czyste powietrze wewnętrzne,
 • optymalną temperaturę wewnętrzną,
 • optymalne doświetlenie hali.

Głównym elementem programu jest system wentylacji z funkcją chłodzenia adiabatycznego. Jego podstawą są urządzenia z serii CoolStream STAR. Są to jednostki wentylujące z możliwością chłodzenia, odzysku lub ogrzewania dostarczanego powietrza zewnętrznego. Wykonane z odpornego na korozję aluminium urządzenia można montować na dachu, na elewacji budynku albo na specjalnej konstrukcji na poziomie gruntu. Ważnym elementem systemu są kanały tekstylne do dystrybucji powietrza. Przebieg kanałów można łatwo dostosować do layoutu oraz innych instalacji. Można je prać w pralni chemicznej, co pozwala utrzymać najwyższą jakość higieny. Nad całym systemem czuwa oprogramowanie Cortiva. Pozwala ono dowolnie konfigurować urządzenia i strefy wentylacji, monitorować wszystkie parametry systemu oraz koszty eksploatacji, a także wykrywać ewentualne usterki i to wszystko za pomocą aplikacji w smartfonie.

Rozwiązania w programie THE FRESH FACTORY charakteryzują:

 • energooszczędność – wentylacja z chłodzeniem adiabatycznym do schłodzenia 10 000 m3 powietrza na godzinę zużywa tylko ok. 1 kW energii elektrycznej, zapewniając przy tym moc chłodniczą na poziomie 30 kW. Tak niskie zużycie prądu jest możliwe dzięki zastosowaniu wysokowydajnych wentylatorów EC zgodnych z wymaganiami Ekoprojektu ErP;
 • bezpieczeństwo pracowników i środowiska – w systemach chłodzenia adiabatycznego nie używa się żadnych szkodliwych czynników, takich jak freony, a do obniżania temperatury wykorzystywana jest woda. Bezpieczeństwo systemu potwierdza certyfikat zgodności z normą VDI 6022 oraz atest PZH.
  Pasma świetlne zapewniają dostęp światła naturalnego, które jest zdrowsze dla pracowników a redukcja zapotrzebowania na energię zmniejsza emisję CO2;
 • efektywność – chłodzenie adiabatyczne pozwala obniżyć temperaturę nawiewanego powietrza o ok. 10oC i dodatkowo im powietrze zewnętrzne jest bardziej gorące i suche, tym system jest bardziej wydajny;
 • niskie koszty – koszty eksploatacyjne chłodzenia adiabatycznego mogą być nawet siedem razy niższe od tradycyjnej klimatyzacji.

Jak i gdzie wdrożyć koncepcję THE FRESH FACTORY?

Systemy wentylacyjne z chłodzeniem adiabatycznym świetnie sprawdzają się w halach przemysłowych, w których procesy produkcyjne charakteryzują się wysokimi zyskami ciepła i jednocześnie nie wymagają zachowania stałej temperatury, w takich branżach, jak: motoryzacja, przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, spożywczy, włókienniczy, drewno-papierniczy, meblowy, zbrojeniowy, maszynowy, szklany i ceramiczny itp.

System można montować w nowych budynkach, jak i w obiektach już działających, dostosowując rozwiązania do istniejących potrzeb, rozmieszczenia maszyn, konstrukcji hali itd. Inwestycję można podzielić na etapy i sukcesywnie wdrażać system w poszczególnych strefach.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.coolstream.pl

Tekst: Eksperci firmy Colt International

Zdjęcie: Colt International

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.