Jak uniknąć strat i zadbać o wyższy poziom bezpieczeństwa powierzchni metalowych?

George F. Hays, dyrektor generalny Światowej Organizacji Korozji (World Corrosion Organization), instytucji non-profit przy ONZ, ocenił światowe roczne straty w wyniku korozji na 2,6 biliona dolarów, co w przeliczeniu na przeciętnego człowieka wynosi 325 dolarów lub 1365 zł rocznie. Tracimy wiele pieniędzy, nie stosując dobrych i dobrze dobranych środków antykorozyjnych.

Brak naszych działań przeciwdziałających korozji jest bardzo kosztowny nie tylko dla indywidualnych ludzi, ale też dla przedsiębiorstw i instytucji, powodując m.in. kosztowne reklamacje i spadek wiarygodności firmy.

Kto nas „okrada”?

Głównym zjawiskiem niszczącym powierzchnie metali jest korozja elektrochemiczna, czyli destrukcja metali spowodowana występowaniem różnych potencjałów między znajdującymi się w środowisku elektrolitu ogniwami – rozpuszczaną anodą o niższym potencjale, a redukowaną katodą o wyższym potencjale. Z kolei skuteczną walkę z korozją zapewniają środki antykorozyjne, czyli inhibitory (łac. inhibitio – powstrzymanie) korozji (łac. corrosio – zżeranie), które hamują proces niszczenia i służą do tymczasowej ochrony metali.

Dotychczasowe rozwiązania w dziedzinie antykorozji

Dotychczas niezawodnie stosowane środki, także przez firmę Fuchs, (europejskiego specjalistę w dziedzinie środków smarnych, w szczególności środków antykorozyjnych, działającego od 90 lat, posiadającego 33 zakłady produkcyjne na całym świecie), oferują tymczasową ochronę antykorozyjną detali po końcowej obróbce technologicznej o okresie ochronnym do kilku lat.

Z jednej strony są to produkty na bazie rozpuszczalników, konwencjonalne olejowe. Rozpuszczalniki ułatwiają aplikację środka, przygotowują podłoże, wypierając wodę, łatwo odparowują. A po odparowaniu pozostawiają na powierzchni chronionego metalu antykorozyjną warstwę ochronną. Jednak wymagania dotyczące ochrony środowiska stale wzrastają, co sprawia, że ​​stosowanie tych produktów w niezmienionej postaci staje się coraz bardziej problematyczne.
Z drugiej strony stosowane są antykorozyjne produkty wodne. Można je również łatwo nakładać, a czas schnięcia powłoki jest krótki. Ale podobnie, jak w przypadku środków na bazie rozpuszczalnika, woda musi całkowicie odparować po nałożeniu. W przeciwnym razie w zabezpieczanych wnękach może powstać klimat sprzyjający korozji.

Tiksotropia wskazała nowy kierunek

Tiksotropia to właściwość niektórych płynów, w których lepkość zależy od działania sił ścinających. Pierwsze tiksotropowe produkty firma FUCHS wprowadziła do oferty już w połowie lat osiemdziesiątych. Produkty te były dedykowane do ochrony przed korozją stali dla przemysłu stalowego i motoryzacyjnego. Najbardziej znanym produktem jest Anticorit RP 4107 S, standardowy olej producentów stali, zapewniający bezpieczny transport wyrobów hutniczych (w tym blach karoseryjnych) na całym świecie.

Ponieważ dotychczasowe produkty nie zapewniały ochrony antykorozyjnej na czas życia produktu, czyli np. karoserii, laboratoria firmy FUCHS przystąpiły do pracy nad wydłużeniem czasu ochrony.

Technologia CPX okazała się sukcesem!

Laboratoria firmy FUCHS z dumą przedstawiły nową metodę konserwacji antykorozyjnej pod nazwą Technologia CPX. Technologia opracowana została w niemieckich laboratoriach, a od niedawna dostępna jest na całym świecie, także w firmie FUCHS w Gliwicach. Charakterystycznymi cechami nowej technologii jest wytworzona przez płyn o niskiej lepkości trwała powłoka woskowa, natychmiast żelująca, sprężysta po wyschnięciu, nie spływająca aż do 100 µm grubości powłoki, stabilna, prosta w aplikacji, którą można obsługiwać łatwo dostępnymi urządzeniami natryskowymi, pozbawiona wody i rozpuszczalników, a przede wszystkim wszechstronna i uniwersalna. Technologia CPX zmaterializowała się w postaci płynnego wosku FUCHS ANTICORIT CPX 3373.

Wiodący producenci samochodów od lat przestawiają się na konserwację wnęk karoserii woskiem płynnym. Sprężysta warstwa chroni karoserię nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych przed agresywnym środowiskiem, w szczególności solą.

Możliwość aplikacji bez dodatkowego podgrzewania pozwala na stosowanie ANTICORITU CPX 3373 także w warsztatach lub na placach budowy, przy użyciu pojemnika ze sprayem czy węża do natrysku. Możliwe zastosowania są nieograniczone.

Więcej informacji:  https://www.fuchs.com/pl/pl/produkt/product/16154-anticorit-cpx-3373/

 

Tekst: Marek Rusnak, Product Manager, FUCHS OIL CORPORATION (PL) Sp. z o.o. marek.rusnak@fuchs.com

Zdjęcia: FUCHS OIL CORPORATION (PL)

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.