Powstało konsorcjum, którego zadaniem jest rozwój sztucznej inteligencji do mapowania 3D

Inicjatywa jest bardzo interesująca i daje szansę na szybszy rozwój w obszarze ważnym zarówno dla intralogistyki, jak i dla branży produkcyjnej. Firma STILL zainicjowała założenie konsorcjum, którego celem jest zwiększenie stopnia wykorzystywania danych z czujników prowadzonych automatycznie wózków widłowych do trójwymiarowego mapowania obiektów logistycznych.

Pod nazwą ARIBIC, stanowiącą akronim angielskiego Artificial Intelligence-Based Indoor Cartography (Oparta na Sztucznej Inteligencjii Kartografia Wnętrz), funkcjonuje konsorcjum i projekt badawczo-rozwojowo-wdrożeniowy z obszaru AGV i AI. Ma on stanowić odpowiedź na obserwowane obecnie w kontekście pracy wózków automatycznych „marnotrawstwo” danych. By bezkolizyjnie się poruszać, AGV sekunda po sekundzie skanują swoje otoczenie i na podstawie zebranych informacji wyznaczają optymalne trasy. Założeniem projektu jest wykorzystanie czujników poszczególnych pojazdów do generowania z użyciem sztucznej inteligencji dostępnych innym maszynom map 3D.
 – W przeciwieństwie do dzisiejszej metody, w której – jak z migawki – generowany jest „sztywny” trójwymiarowy obraz obiektu, mapy kreowane przez platformę ARIBIC pozostają dynamiczne i zawsze aktualne. Wykorzystując dane z czujników, w czasie rzeczywistym tworzymy cyfrowe odzwierciedlenie otoczenia i jesteśmy w stanie na bieżąco prowadzić wymianę istotnych danych na jego temat – tłumaczy podstawowe założenia rozwiązania Bengt Abel, Project Manager w STILL. – System pozwala na natychmiastowe uwzględnianie w zasobach naszej sztucznej inteligencji informacji o wszelkich zmianach otoczenia – czy to o przeniesionym regale, czy nowo umieszczonej palecie. W efekcie wiemy wszystko o lokalizacji w magazynie wszelkich obiektów. Potencjał wykorzystania tej wiedzy do optymalizacji pracy jest ogromny.

Obok firmy STILL, dostarczającej na potrzeby ARIBIC testowe automatyczne wózki widłowe, uczestnikami projektu są: Karlsruhe Institute of Technology (KIT), University of Toronto (wraz z laboratorium STARS) oraz LeddarTech – kanadyjska firma specjalizująca się w wytwarzaniu czujników. Badania finansowane są przez Pomocniczy Program Rozwoju Przemysłu Narodowej Rady Badawczej Kanady (NRC IRAP) oraz Niemieckie Federalne Ministerstwo ds. Gospodarki i Energii (BMWi). Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2023 r.

Tekst: Industrial Monitor

Zdjęcie: STILL

 

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.