IO-Link, czyli otwarty standard komunikacji
Rozwiązania z gamy smart factory są coraz częściej wykorzystywane w polskich fabrykach. Innowacje czwartej rewolucji przemysłowej mogą przybierać różne oblicza. Jednym z wzorcowych zastosowań są ultranowoczesne czujniki z technologią IO-Link, niezbędne w automatyzacji wszystkich zakładów produkcyjnych, myślących o rozwoju poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii.
Łatwa konfiguracja, odporność na zakłócenia, przesyłanie dokładnych wartości mierzonych, niezależność od sterownika i magistrali obiektowej, zdalny dostęp do parametrów czujnika, monitorowanie stanu i diagnostyka czy wreszcie kilka wartości mierzonych jednocześnie w jednym urządzeniu. To zalety czujników IO-Link firmy ifm electronic, które otwierają przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości.
Szybka konfiguracja
Zastosowanie technologii IO-Link oferuje wzrost wydajności i niższe koszty instalacji. Przekłada się to na oszczędności kosztów od 15 do 35 procent oraz od 20 do 60 procent redukcji czasu pracy.
– To wyniki klientów, którzy wcześniej korzystali ze standardowego, równoległego okablowania czujników analogowych. Są rezultatem znacznego skrócenia czasu montażu, niższego zapotrzebowania na komponenty i łatwiejszej integracji ze sterownikiem. To efekt tego, że technologia IO-Link została opracowana wspólnie przez wiodących producentów czujników, aktuatorów i sterowników – mówi Bartosz Dudziński, inżynier projektu AS-i, RFID, IO-Link w firmie ifm electronic.
Dodatkowo interfejs do automatyzacji jest znormalizowany i niezależny od magistrali obiektowej. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji punktowe połączenia bez skomplikowanego adresowania. Wykluczone są na przykład usterki wynikające z różnorodnego i nieprawidłowego okablowania.
Automatyczna transmisja
Sensory i urządzenia IO-Link można integrować za pomocą masterów IO-Link z prawie każdą siecią przemysłową i systemem sterowania. Master IO-Link przechowuje wszystkie parametry podłączonych czujników. Przy wymianie na identyczną jednostkę są one automatycznie zapisywane w nowym czujniku.
Kolejna wartość dodana to dokładna, odporna na zakłócenia transmisja mierzonych wartości, jako że zastosowana komunikacja cyfrowa jest bezstratna i niewrażliwa na zakłócenia zewnętrzne. W IO-Link transfer danych procesowych i diagnostycznych trwa jednocześnie. Parametry urządzeń można zmieniać za pomocą oprogramowania do parametryzacji, które pozwala na szybki odczyt bieżących ustawień czujnika, a także ich modyfikację. Te właściwości przyczyniają się do bezproblemowej pracy maszyn, a także ich łatwiejszej diagnostyki i naprawy w przypadku awarii.
– Wiele inteligentnych czujników może być stosowanych wyłącznie jako czujniki binarne, przykładowo do przekazywania sygnału przełączającego. Poprzez zintegrowany interfejs IO-Link nasze czujniki przekazują również aktualną wartość procesową i dane diagnostyczne. To wpływa korzystnie na końcową jakość produktu oraz niezawodność całej instalacji – podsumowuje Bartosz Dudziński.
Więcej informacji o IO-Link:
Tekst: Eksperci ifm electronic
Zdjęcie: ifm electronic