IO-Link, czyli otwarty standard komunikacji

Rozwiązania z gamy smart factory są coraz częściej wykorzystywane w polskich fabrykach. Innowacje czwartej rewolucji przemysłowej mogą przybierać różne oblicza. Jednym z wzorcowych zastosowań są ultranowoczesne czujniki z technologią IO-Link, niezbędne w automatyzacji wszystkich zakładów produkcyjnych, myślących o rozwoju poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii.

Łatwa konfiguracja, odporność na zakłócenia, przesyłanie dokładnych wartości mierzonych, niezależność od sterownika i magistrali obiektowej, zdalny dostęp do parametrów czujnika, monitorowanie stanu i diagnostyka czy wreszcie kilka wartości mierzonych jednocześnie w jednym urządzeniu. To zalety czujników IO-Link firmy ifm electronic, które otwierają przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości.

Szybka konfiguracja

Zastosowanie technologii IO-Link oferuje wzrost wydajności i niższe koszty instalacji. Przekłada się to na oszczędności kosztów od 15 do 35 procent oraz od 20 do 60 procent redukcji czasu pracy.

– To wyniki klientów, którzy wcześniej korzystali ze standardowego, równoległego okablowania czujników analogowych. Są rezultatem znacznego skrócenia czasu montażu, niższego zapotrzebowania na komponenty i łatwiejszej integracji ze sterownikiem. To efekt tego, że technologia IO-Link została opracowana wspólnie przez wiodących producentów czujników, aktuatorów i sterowników – mówi Bartosz Dudziński, inżynier projektu AS-i, RFID, IO-Link w firmie ifm electronic.

Dodatkowo interfejs do automatyzacji jest znormalizowany i niezależny od magistrali obiektowej. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji punktowe połączenia bez skomplikowanego adresowania. Wykluczone są na przykład usterki wynikające z różnorodnego i nieprawidłowego okablowania.

Automatyczna transmisja

Sensory i urządzenia IO-Link można integrować za pomocą masterów IO-Link z prawie każdą siecią przemysłową i systemem sterowania. Master IO-Link przechowuje wszystkie parametry podłączonych czujników. Przy wymianie na identyczną jednostkę są one automatycznie zapisywane w nowym czujniku.

Kolejna wartość dodana to dokładna, odporna na zakłócenia transmisja mierzonych wartości, jako że zastosowana komunikacja cyfrowa jest bezstratna i niewrażliwa na zakłócenia zewnętrzne. W IO-Link transfer danych procesowych i diagnostycznych trwa jednocześnie. Parametry urządzeń można zmieniać za pomocą oprogramowania do parametryzacji, które pozwala na szybki odczyt bieżących ustawień czujnika, a także ich modyfikację. Te właściwości przyczyniają się do bezproblemowej pracy maszyn, a także ich łatwiejszej diagnostyki i naprawy w przypadku awarii.

– Wiele inteligentnych czujników może być stosowanych wyłącznie jako czujniki binarne, przykładowo do przekazywania sygnału przełączającego. Poprzez zintegrowany interfejs IO-Link nasze czujniki przekazują również aktualną wartość procesową i dane diagnostyczne. To wpływa korzystnie na końcową jakość produktu oraz niezawodność całej instalacji – podsumowuje Bartosz Dudziński.

Więcej informacji o IO-Link:

https://www.ifm.com/pl/pl/shared/technologien/io-link-update/io-link-globalny-otwarty-standard-komunikacji 

 

Tekst: Eksperci ifm electronic

Zdjęcie: ifm electronic

 

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.