STUDIA PRZYPADKÓW

Case study: Jak dzięki automatyzacji uzyskano 40 tys. miejsc składowania na… 80 mkw. – projekt dla MSC Technologies

Firma MSC Technologies wykorzystuje 12 regałów (wind) karuzelowych Hänel Rotomat w swoim procesie magazynowo-produkcyjnym. MSC Technologies, z siedzibą w Stutensee, jest producentem działającym w branży komputerowej i nowych technologii. Firma ma swoje zakłady produkcyjne w Europie.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie argumenty zdecydowały za wdrożeniem systemu?
  • Jakie rozwiązania techniczne zostały zastosowane?
  • Jak poprawiło się połączenie między działem produkcyjnym a magazynem?
  • Jakie są efekty wdrożenia dziś i jakie perspektywy na przyszłość?

Przedsiębiorstwo wykorzystuje dwanaście rozwiązań Hänel Rotomat (autorstwa Hänel GmbH & Co. KG) zintegrowanych na dwóch piętrach. Hala produkcyjna została zaprojektowana już na etapie budowy tak, aby windy łączyły strefę odbioru towarów na parterze z halą produkcyjną zlokalizowaną na piętrze. Wszystkie strefy są dodatkowo wyposażone w automatyczne drzwi przesuwne, które umożliwiają płynną i bezpieczną kompletację zamówień na obu piętrach.

System sterowania automatyką niczym terminal SAP

W MSC Technologies cały proces produkcyjny jest zorganizowany w SAP. Wszystkie lokacje magazynowe są rejestrowane i zarządzane w systemie ERP. Zarządzanie lokalizacjami składowania na wyższym poziomie odbywa się zgodnie z zasadą „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO). Okna dialogowe SAP są wyświetlane bezpośrednio na sterowniku maszyny Hänel MP 14 N. Unikalną cechą jest to, że użytkownicy automatycznych regałów karuzelowych mogą bezproblemowo komunikować się z systemem ERP za pośrednictwem interfejsu SOAP.

Jak poradzić sobie z kosztownymi przestojami maszyn? Nowy pomysł prosto ze start-upu >>

Nowoczesna technologia zmienia system sterowania automatycznym regałem w swoisty terminal SAP. Co ważne – wszystkie działania magazynowe są odnotowywane w SAP w czasie rzeczywistym. Zapewnia to dostępność do aktualnych stanów magazynowych w ERP.

Realne połączenie między magazynem a produkcją

W strefie przyjmowania towarów wszystkie elementy są rejestrowane na terminalu SAP i opatrzone kodem kreskowym. System IT określa miejsce składowania, a system karuzelowy Hänel dostarcza odpowiedni zestaw nośników do obszaru kompletacji. Użytkownik skanuje artykuł, który ma być przechowywany i umieszcza go w automatycznym regale windowym. Po potwierdzeniu kompletacji na wyświetlaczu, SAP łączy dostępne miejsce przechowywania ze zeskanowanym elementem/produktem/częścią.

Odwzorowanie całej ścieżki przepływu towarów

Praca regałów karuzelowych jest odwzorowaniem kompletnego procesu przepływu składowanych towarów do produkcji. W tym projekcie wyzwaniem było nie tylko połączenie dwóch poziomów budynku przemysłowego, ale także zharmonizowanie logistyki przychodzącej i wychodzącej. Dlatego rozwiązania takie, jak zaproponował tu Hänel, są swego rodzaju „sercem”, przez które docierają zarówno surowce niezbędne fabryce do produkcji, jak i gotowe już produkty trafiające do miejsc kontroli jakości i do strefy wysyłki.

Case study: Tak zautomatyzowano magazyn produkcyjny firmy Danfoss >>

W omawianym przypadku zdecentralizowane składowanie w kilku budynkach stanowiło duże wyzwanie dla logistyki produkcji. Założeniem projektu było więc scentralizowanie tego działania, osiągnięcie większej przejrzystości stanu zapasów i ich dostępności oraz zaoszczędzenie cennego czasu dzięki nowej koncepcji logistycznej. Celem było zapewnienie wydajnej i zrównoważonej produkcji. Decydujące znaczenie dla realizacji projektu w tej formie miało wolne od oprogramowania pośredniego podłączenie automatycznych regałów bezpośrednio do SAP.

Szacowany wzrost wydajności na poziomie około 15-20 procent

12 urządzeń zostało umieszczonych w nowym budynku bezpośrednio w hali produkcyjnej. Na relatywnie niewielkiej powierzchni wynoszącej około 80 metrów kwadratowych mieszczą one aż 40 tysięcy miejsc magazynowych. Tym samym centralny magazyn znalazł się blisko miejsca produkcji, a to było niezwykle ważne dla MSC Technologies.

Optymalizacja magazynowania i przetwarzania arkuszy blach z systemem Baumalog - wdrożenie w firmie produkcyjnej >>

Ze względu na zaistniałą w firmie nową sytuację infrastrukturalną nie ma bezpośredniego porównania pomiędzy „kiedyś” i „dziś”. Sama firma MSC zakłada jednak wzrost wydajności produkcji o około 15-20 procent. Ponadto dostawy komponentów do produkcji przebiegają znacznie bardziej autonomicznie. Na przykład uzupełnianie wymaganych komponentów odbywa się bardzo szybko i bezproblemowo. Regały karuzelowe stanowią tam serce logistyki produkcji, a bezproblemowa integracja dwunastu urządzeń Rotomat w SAP była tu kluczowa.

Nominacja do IFOY Award 2021 w kategorii: „Zintegrowane rozwiązania magazynowe”

 

Tekst: Industrial Monitor

Zdjęcie: IFOY / Hänel GmbH & Co. KG

 

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.