STUDIA PRZYPADKÓW

Case study: Wdrożenie dwóch automatycznych regałów u producenta kotłów centralnego ogrzewania

Protech to firma zajmująca się produkcją kotłów centralnego ogrzewania oraz świadcząca usługi przetwarzania stali. Ze względu na znaczący rozwój przedsiębiorstwa oraz konieczność zwiększenia poziomu produkcji, firma stanęła przed wyzwaniem zorganizowania efektywnego i sprawnego systemu składowania i transportu profili o długości do 6 metrów.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie argumenty zdecydowały o wdrożeniu?
  • Jakie rozwiązania techniczne zostały zastosowane w zakładzie produkcyjnym?
  • Jakie cele zostały osiągnięte?

Zdecydowano wówczas o wdrożeniu dwóch automatycznych regałów TwinTower firmy Baumalog. Ważnym wymogiem dla wykonawcy było stworzenie systemu, który będzie mógł zostać rozbudowany w przyszłości wraz z dalszym rozwojem firmy.

Założenia wdrożenia
Założono, że system składowania zostanie zlokalizowany poza główną halą produkcyjną (aby nie zajmować cennej przestrzeni produkcyjnej), ale w jej bezpośredniej bliskości w celu zapewnienia łatwego i szybkiego dostępu do składowanych materiałów. Kluczowym założeniem, ze względu na wymiar długości profili do 6 m oraz dużą ilość maszyn i stanowisk produkcyjnych zainstalowaną wewnątrz hali, okazało się wyeliminowanie transportu profili przy pomocy wózków widłowych oraz suwnic.

Startup z pomysłem - jak sprawnie radzić sobie z bardzo dużymi flotami urządzeń transportu wewnętrznego >>

Wdrożony początkowo system składał się z dwóch regałów automatycznych TwinTower o wysokości prawie 8 metrów wraz ze wspólną ruchomą stacją transportującą półki po torowisku znajdującym się na poziomie posadzki. Ruchoma stacja transportowała półki między miejscem załadunku profili na zewnątrz budynku, dwoma przystankami pod dwoma regałami automatycznymi TwinTower a stacją pił i docelowym miejscem pracy wycinarki laserowej do profili wewnątrz budynku.

Rozbudowa
Trzy lata po wdrożeniu zapadła decyzja o powiększeniu automatycznego systemu magazynowania i transportu o kolejne dwa regały TwinTower, obsługiwane wspólną stacją transportową z zainstalowanym wcześniej systemem. Pierwszy system posiadając 58 półek w konstrukcji kratownicowej o wymiarach 6100 mm x 620 mm i dwóch wysokościach użytkowych: 200 mm i 600 mm oraz nośności 2000 kg, zapewnia zapas surowców na poziomie 116 000 kg. Dwa kolejne regały wdrożone w tym roku pomieszczą 46 półek o wymiarze 7100 mm x 620 mm, wysokościach użytkowych 200 mm i 550 mm co podniesie wzrost ładowności całkowitej magazynu o 164 000 kg.  Z uwagi na zastosowanie półek o większej długości zastosowano nową stację transportową.

Case study: Jak zautomatyzowano magazyn produkcyjny firmy Danfoss Power Electronics >>

Dzięki ruchomej stacji załadunek profili z samochodów do półek odbywa się przy udziale wózków widłowych na zewnątrz hali, a materiały są dostępne w różnych lokalizacjach wewnątrz hali. Magazyn automatyczny znajduje się między miejscem załadunku i rozładunku towarów, nad torowiskiem po którym porusza się ruchoma stacja przewożąca materiały. Rozładunek profili przy stanowisku pił oraz docelowym miejscu pracy wycinarki laserowej do rur wewnątrz hali odbywa się przy udziale żurawia słupowego oraz ręcznie.

Integracja i korzyści
System sterujący Baumalog posiada rozbudowaną bazę danych, a dzięki łatwemu w użyciu interfejsowi zapewnia transport półek do wybranych lokalizacji. Oprogramowanie Baumalog zostało zintegrowane z systemem magazynowym ERP zapewniając realizację zleceń produkcyjnych oraz automatyczne dostawy surowców do poszczególnych stanowisk wytwórczych. Modułowość systemu umożliwiła łatwą rozbudowę i dalszy wzrost produkcji.

 

Tekst: Industrial Monitor / Baumalog

Zdjęcia: Baumalog

 

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.