STUDIA PRZYPADKÓW

Case study: Mocne wsparcie techniczne u producenta krewetek – w firmie CPF

Co zrobiła firma Charoen Pokphand Foods, największy na świecie producent pasz i krewetek, aby poprawić efektywność i jakość działania?

Integratorzy systemów, firmy Thai MecTech Co., Ltd. i MT Food System Co., Ltd., zainstalowali zestaw najnowocześniejszych rozwiązań transportowych w zakładach Charoen Pokphand Foods w Bình Phước w Wietnamie z silnikami bębnowymi produkcji Interroll jako kluczowym wyposażeniem napędowym.

Rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności

Pomimo tego, że coraz więcej uwagi poświęca się bezpieczeństwu żywności, niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę z zagrożeń dla zdrowia kryjących się w jej produkcji. Aby zagwarantować, że cały proces – od surowców po gotowe produkty – jest bezpieczny i kontrolowany, firmy zajmujące się przetwórstwem żywności inwestują duże środki. Na przykład sprzęt do przetwarzania, przybory i blaty na liniach produkcyjnych są wyjątkowo podatne na zanieczyszczenia z zewnątrz, co stanowi zagrożenie dla higieny żywności. Wraz z ciągłym rozwojem w branży przetwórstwa spożywczego i rosnącymi standardami higieny rozwiązania do obsługi materiałów stosowane w obszarach produkcyjnych również muszą być unowocześniane, aby lepiej spełniać najnowsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności i odpowiadać na wyzwania rynkowe.

CPF to największy na świecie producent paszy i krewetek oraz jeden z trzech największych na świecie producentów drobiu i wieprzowiny. Działając w ponad 20 krajach, stał się znaną marką na rynku międzynarodowym. Jako firma z siedzibą w Tajlandii, CPF nadal inwestuje na dynamicznie rozwijającym się rynku Azji Południowo-Wschodniej, dążąc do dostarczenia klientom produktów wysokiej jakości, spełniających najwyższe standardy higieny. Integratorzy systemów, firmy Thai MecTech Co., Ltd. i MT Food System Co., Ltd., zainstalowali zestaw systemów przenośnikowych dla zakładu CPF w Bình Phước w Wietnamie, aby pomóc firmie lepiej odpowiadać na wyzwania stojące przed przemysłem spożywczym, zwłaszcza w dziedzinie wydajności produkcji i higieny. Jako kluczowe wyposażenie napędowe, zainstalowano łącznie 211 elektrobębnów Interroll, w tym modeli DM 0080, DM 0113, DM 0138 i innych.

Potrzeba mniej czasu na utrzymanie czystości

– Najważniejsza w przemyśle spożywczym jest higiena, a dzięki elektrobębnom firmy Interroll możemy zmniejszyć większość problemów higienicznych na przenośnikach. Ponadto w przypadku produktów Interroll potrzeba znacznie mniej czasu na czyszczenie, co pozwala skrócić czas produkcji i obniżyć koszty – mówi wiceprezes wykonawczy CPF, Anurat Suthamnirun.

Elektrobębny Interroll oferują wiele zalet, zwłaszcza pod względem higieny i bezpieczeństwa użytkowania. Uzyskały certyfikat European Hygienic Engineering & Design Group (EHEDG) i zapewniają stopień ochrony IP66/IP69K, pozwalający spełnić wymogi najostrzejszych standardów higienicznych. W przeszłości firmy zajmujące się przetwórstwem żywności stosowały zazwyczaj motoreduktory w charakterze napędów przenośników. Jednak ze względu na swoją strukturę sprzyjały one akumulacji zanieczyszczeń. Dzięki elektrobębnom ryzyko zanieczyszczenia produktu w obszarze przetwarzania żywności jest znacznie mniejsze, ponieważ większość części znajduje się wewnątrz konstrukcji, a gładka powierzchnia ze stali nierdzewnej pomaga w znacznym stopniu zredukować nawarstwianie się brudu i rozwój drobnoustrojów. Ich czyszczenie jest też szybsze i łatwiejsze.

Oprócz zalet związanych z higieną elektrobębny Interroll są też bardzo wydajne, pozwalając zredukować zużycie energii nawet o 30% w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Mogą one zaoszczędzić firmom dużo czasu i ograniczyć koszty, ponieważ nie ma specjalnej potrzeby konserwacji w okresie ich eksploatacji. Modułowa konstrukcja sprawia, że elektrobębny nowej generacji są łatwe w instalacji, a równocześnie pozwala skrócić czas dostaw.

Współpraca, która trwa już od 1993 roku

Należy wspomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy firmy Interroll i Charoen Pokphand Group nawiązały współpracę. Pierwsze zamówienie miało miejsce w 1993 roku, a od tej pory zrealizowano ponad 10 000 kolejnych. Oprócz elektrobębnów Interroll dostarczył do Charoen Pokphand Group szeroką gamę innych produktów, w tym rolek transportowych, napędów RollerDrive i systemów sortowania.

– To zaszczyt ponownie dostarczać nasze produkty do firmy CPF. Region Azji i Pacyfiku jest jednym z najważniejszych rynków strategicznych dla Interroll, a przemysł spożywczy ma kluczowe znaczenie dla gospodarki narodowej i życia ludzi. Bezpieczeństwo żywności jest ściśle związane ze zdrowiem wszystkich – mówi Dr. Ben Xia, wiceprezes wykonawczy Interroll i dyrektor ds. operacyjnych w Azji.

 

Tekst: Redakcja Industrial Monitor

Zdjęcia: Interroll

 

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.