Case study: Protech - droga do nowoczesnej zautomatyzowanej produkcji
Piotr Słanek i Sebastian Nowak
Przedsiębiorstwo Protech zajmuje się spawaniem elementów kotłów grzewczych ze stali czarnej i stali nierdzewnej. Kiedy urządzenia spawalnicze przestały być wydajne, rozpoczęły się poszukiwania urządzeń umożliwiających zwiększenie prędkości spawania i poprawiających jakość spoin. Tak do zakładu trafiły pierwsze urządzenia Fronius.
Pierwsza siedziba firmy
Firma Protech istnieje od 25 lat. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją wyrobów stalowych. Jest to firma rodzinna, założona w Gierałtowicach przez Jana Krupnika na początku lat 90. Dzięki ciężkiej pracy, dobremu zarządzaniu i inwestycji w nowe technologie osiągnęła międzynarodowy sukces. Protech od początku był nastawiony na rozwój, dlatego szybko rozpoczęto dywersyfikację produkcji i wchodzenie w nowe branże. Tak powstały stanowiska do produkcji ram samochodów ciężarowych, wyposażanie linii technologicznych, produkcja urządzeń wentylacyjnych. W ostatnim czasie, firma nawiązała współpracę z przemysłem stoczniowym. Spawanie jest jedną z kluczowych technologii w produkcji wszystkich komponentów.
Od płaskiej blachy do produktu z najwyższej półki
– Wszystko posiada wspólny mianownik: zaczyna się od płaskiej blachy, a kończy na gotowym wyrobie – mówi Piotr Słanek, dyrektor produkcji.
Rosnące wymagania jakościowe klientów, zaowocowały otwarciem nowego zakładu produkcyjnego, z kompleksowo wyposażonym parkiem maszynowym.
– Pracownicy firmy Protech, pracując na urządzeniach z najwyższej półki, wykorzystujących najnowsze technologie, dbają o precyzyjny proces obróbki blachy - od arkusza aż po gotowy kocioł grzewczy – dodaje Piotr Słanek.
Rozwiązania TPS/i
Wyspecjalizowana produkcja dzięki automatyzacji
Obecnie Protech jest zakładem zajmującym się wyspecjalizowaną produkcją. Stało się to możliwe, dzięki fachowej załodze i inwestycjom w automatyzację produkcji.
Firma zatrudnia 250 osób, ma 20 zrobotyzowanych bądź zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, obsługiwanych przez osiem automatycznych magazynów. Automatyzacja rozpoczęła się od procesu cięcia, a kolejny etap to robotyzacja gięcia, tłoczenia i śrutowania. Obecnie zarząd skupia się nad rozwojem robotyzacji procesu spawania.
Współpraca z firmą Fronius rozpoczęła się trzy lata temu od decyzji zarządu o inwestycji w zrobotyzowane stanowisko do spawania hybrydowego Fronius LaserHybrid, czyli połączenia wiązki lasera z łukiem elektrycznym.
– Po pierwszych testach naszych urządzeń, firma złożyła kolejne zamówienia na spawarki Fronius – mówi Sebastian Nowak, programista robotyk.
Obecnie na urządzeniach Fronius są oparte trzy stanowiska zrobotyzowane, kolejne dwa są w przygotowaniu. W swoim parku maszynowym Protech wykorzystuje systemy Fronius również do spawania ręcznego. Wszystkie urządzenia, spawają elementy kotłów grzewczych ze stali czarnej i stali nierdzewnej. Współpraca pomiędzy Froniusem, a firmą Protech, nie ogranicza się do procesu spawania. Protech wykorzystuje również falowniki Fronius we własnej instalacji fotowoltaicznej, a w planach pojawia się wykorzystanie ładowaczy austriackiego producenta, do wózków widłowych.
Stanowisko zrobotyzowane
Tekst: Industrial Monitor / Fronius
Zdjęcia: Fronius International GmbH