STUDIA PRZYPADKÓW

Optymalizacja magazynowania i przetwarzania arkuszy blach z systemem Baumalog - wdrożenie w firmie produkcyjnej

Baumalog wdrożył system automatyzujący przetwarzanie arkuszy blach u czołowego producenta urządzeń grzewczych na polskim rynku - firmy Termet. Ukierunkowanie Termetu na produkcję kotłów gazowych, podgrzewaczy wody oraz rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii wymagało wysokiego poziomu specjalizacji produkcji i stworzenia nowoczesnego parku maszynowego do przetwarzania arkuszy blach.

Aby sprostać rosnącej ilości zamówień firma Termet stanęła przed wyzwaniem zoptymalizowania procesu obróbki, przepływu i magazynowania arkuszy blach o wymiarze maksymalnym 3x1,5 m, używanych w procesach produkcyjnych.

Kierunek: automatyzacja pracy wycinarek laserowych

Postanowiono wdrożyć system automatyzujący obsługę trzech wycinarek laserowych jednocześnie. Założeniem postawionym wykonawcy systemu było dostarczenie automatycznego magazynu blach wraz z systemem załadunku laserów i odbioru wyciętych detali oraz oprogramowania do realizacji zleceń i zarządzania produkcją.

Case study: Jak ControlTec pomaga polskim szpitalom stawić czoła pandemii z użyciem robota mobilnego UVC

W przeszłości załadunek wycinarek realizowany był za pomocą żurawi, a arkusze blach składowane były na regałach statycznych oraz transportowane przy udziale wózków widłowych, co przy zwiększonej ilości zleceń powodowało wiele problemów, a proces produkcyjny stawał się nieefektywny.

Zaprojektowanie i wdrożenie nowego systemu powierzono firmie Baumalog, która specjalizuje się w automatyzacji procesów magazynowych i produkcyjnych w zakresie blach i profili.

Z uwagi na niestandardowe założenia ważne było, aby dostawca precyzyjnie dostosował system do wymagań klienta – spółka Baumalog zajmująca się kompleksowo konstruowaniem, wytwarzaniem, wdrożeniem oraz automatyzacją i oprogramowaniem, była w stanie to zapewnić.

Kompleksowe rozwiązanie

SmartFlow System wdrożony w firmie Termet składa się z kilku elementów. Pierwszym ogniwem jest automatyczny magazyn blach TransferTower o pojemności 108 ruchomych półek i całkowitej ładowności 324 tony. Kolejnym elementem systemu jest tor, przebiegający nad stołami wycinarek laserowych, po którym poruszają się dwa moduły – załadunkowy, odpowiadający za transport arkuszy z regału automatycznego na stoły trzech wycinarek laserowych, oraz rozładunkowy, pobierający wycięte elementy ze stołów. Moduły działają niezależnie od siebie i są w stanie sprawnie dostarczać i odbierać materiał do i z trzech wycinarek laserowych.

Niektóre składowane materiały jak np. blachy aluminiowe są przełożone papierowymi przekładkami w celu uniknięcia porysowania powierzchni. Przed pobraniem arkusza, przez układ przyssawek modułu załadunkowego, specjalny system usuwa papierową przekładkę chroniącą blachę przed zarysowaniem i odkłada ją do pojemnika. Ponadto moduł załadunkowy wyposażony jest w system separacji i oddzielania arkuszy blach oraz system pomiaru grubości arkusza blachy.

7 rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo w fabryce i magazynie

Moduł rozładunkowy składa się z dwuczęściowych ruchomych wideł, które pobierają materiał ze stołu wycinarki i odkładają do systemu transportu wyciętych detali do operatorów lub na półki regału.

Załadunek nowych arkuszy do magazynu automatycznego odbywa się za pośrednictwem stacji załadunkowo–rozładunkowej, wyposażonej w wagę pozwalającą kontrolować poprawność dostaw oraz w hydrauliczny depaletyzator umożliwiający składowanie arkuszy na półkach bez palet. Stacja działa niezależnie od reszty systemu co pozwala na dostawy nowych arkuszy bez ingerencji w proces cięcia laserowego i transportu arkuszy do wycinarek.

Integracja systemu

System magazynowania i przetwarzania blach SmartFlow System współpracuje z trzema wycinarkami laserowymi firmy Durma. Dostarczone przez Baumalog oprogramowanie sterujące zintegrowane jest z systemem ERP, systemem sterującym trzema wycinarkami laserowymi oraz programem CAD/CAM Metalix. System umożliwia sprawne planowanie i optymalizowanie procesu produkcji. Zlecenia są wydawane przez planistów produkcji i wraz z określonym priorytetem są przypisane do konkretnej  wycinarki laserowej. Operator obsługujący wycinarki laserowe nie ma możliwości pobrania artykułu poza zleceniami, co pozwala zredukować liczbę pomyłek do minimum.

Zobacz animację pokazującą działanie wdrożonego systemu

Dostarczony przez Baumalog system wraz z oprogramowaniem sterującym pozwolił zautomatyzować proces przepływu arkuszy blach oraz znacząco usprawnić proces produkcyjny – w ciągu miesiąca wykonywanych jest ponad 8000 cykli załadunkowo-rozładunkowych wycinarek laserowych.

Tekst: Eksperci Baumalog

Grafiki: Baumalog

Oferta: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.